Raasiku lionsklubi tegemistest

Kirjutasin väikese kokkuvõtte, millega Raasiku lionsklubi lõppeval aastal tegeles, ja kergitan pisut saladusekatet edasistelt plaanidelt. Et lugeja, kes ehk lionismist kuigi paljut ei tea, kah ülevaate saaks, siis alustan natuke kaugemalt ja üldisemalt. Alljärgnev tutvustus pärineb Rahvusvahelise Lions Klubide Organisatsiooni Eesti piirkonna kodulehelt http://www.lions.ee

Lioneid üle maailma ühendab moto – We Serve (meie abistame). Organisatsiooni tunnuslause “Liberty, Intelligence, Our Nation’s Safety” (Vabadus, intelligentsus, meie rahva turvalisus) esitähed annavad kokku täna kõikjal maailmas tuntud lühendi LIONS.

Oli aasta 1917, kui Melvin Jones rääkis kohaliku äriklubi liikmetele, et nad peaksid vaatama äritegevusest kaugemale ja üritama elu paremaks muuta nii oma kogukonnas, kui kogu maailmas. Jones’i grupp, Chicago äriringkond, oli temaga nõus. Võeti ühendust sarnaste gruppidega Ühendriikides ja 7. juunil 1917 leidiski Chicagos aset uue organisatsiooni asutamiskoosolek. Uus vastloodud organisatsioon võttis nimeks ühe koosolekule kutsutud grupi nime “Association of Lions Clubs”. Sama aasta oktoobrikuus viidi Dallases läbi rahvuslik kongress. Kiideti heaks ja võeti vastu konstitutsioon, seadused, eesmärgid ja eetikakoodeks. Kolme aasta jooksul muutus “Association of Lions Clubs” rahvusvaheliseks organisatsiooniks. Sest ajast oleme saanud kõrget tunnustust nii ühtekuuluvuse, kui läbipaistvuse osas.

Oli aasta 1988. Meie riik oli veel võõra võimu ikke all, kui soome velid paotasid meile ukse lionsmaailma. Algasid läbirääkimised Peamajaga ja maikuus 1989 asutati Eestis kaks esimest klubi LC Tallinn City ning LC Tallinn Eesti I. Rahvusvahelisel Lions-klubide aastakongressil Miamis lehvis juba ka sinimustvalge lipp. Eesti lionspiirkond 120 oli loodud. Tänaseks on Eestis üle 60 lionsklubi ja 6 Leo-klubi nelja regiooni kümnes tsoonis, ühendades ühise mõtteviisi alla enam kui 1300 lionit ja leod.

Idee Raasikule lionsklubi luua tekkis LC Tallinn Meri korraldatud vastlaüritusel Pikavere koolis. Järgnevalt tutvustati lionismi Raasiku valla ettevõtjate ümarlaual ning 21. novembril 2013 VildiVillas toimunud järgmisel kokkusaamisel otsustatigi asutada Raasiku lionsklubi. Klubi pidulikku Charterõhtut 10.aprillil austas oma osalusega rahvusvaheline president Barry J. Palmer, kes charterliikmetele rinnamärgi kinnitas.
2014. aasta suvel alustasime heategevusprojektina Raasiku raudteejaama juures asuva  ajaloolise hoone välisfassaadi renoveerimist.

See maja vuntsimine oli meile paras pähkel…

8. juulil 2015 ilmus Sõnumitoojas artikkel pealkirjaga “Aare Ets on Raasiku Lions Klubi president”: Raasiku vallavolikogu liige ja Kuusalu abivallavanem Aare Ets hakkab 1. juulist juhtima Raasiku valla heategevuslikku Lions klubi. Aare Ets: „Lions-klubides valitakse aastaks klubi president ja asepresidendid, laekur ja sekretär. Kohad roteeruvad. Senise presidendi Urmas Raude kohale asun mina. Kõige olulisem on suvega üle värvida Raasiku raudteejaamas oleva maja fassaad. Hindasime selle kui klubi esimese projekti puhul oma võimeid üle. Tegelikult on päris raske inimesi korduvalt kraapima-värvima saada. Käputäite kaupa toimetades on tööga edenemine vaevaline. Küll me sellega hakkama saame, oleme edaspidi targemad, nii suuri projekte ette ei võta. Kogukonnale saab ka väiksema füüsilise vaevaga kasulik olla, head teha. Plaanis on kõikide klubiliikmetega suvel kohtuda, saada teada nende soove ja ettepanekuid eelseisva hooaja sisustamiseks.”

7. oktoobril 2015 saime Sõnumitooja vahendusel raporteerida: Raasiku Lionsid lõpetasid ajaloolise maja värvimise. “Raasiku valla heategevuslik Lions-klubi lõpetas Raasiku alevikus raudteejaamas ajaloolise hoone värvimise. Klubi alustas eraomandis oleva maja korrastamist 2014. aasta juunis ning see oli 2013. aasta sügisel loodud klubi esimene heategevusaktsioon. Maja värvimise idee pakkus välja ja juhtis projekti klubi liige, Raasiku Meierei poepidaja Valdur Randmäe. Värvid valis Ilmar Jalas, nende eest tasusid majaomanikud. Enne lõpliku roheka värviga katmist võtsid klubiliikmed maha vana värvi ning katsid pinna kruntvärviga. Klubiliikmed teatasid, et ootavad ideid järgmisteks heategevusprojektideks, mis võiks olla vahelduseks vähem ehitus- ja remondikesksed.”

2. detsembril ilmunud elektroonilises lions-jõululehes oli meie poolt järgmine käsitlus, kahe fotoga. LC Raasiku on nooruke klubi: charterit pidasime alles 2014. aasta aprillis. Esimese projektina võtsime ette Raasiku raudteejaamas asuva ühekordse elumaja fassaadi puhastamise ja värvimise. Maja asub raudtee ääres, nii näevad seda paljud rongireisijad, ja sestap soovisimegi selle eraomandisse kuuluva hoone väljast korda teha. Pererahva poolt värv, töö ja korraldus meie poolt. Maadlesime omajagu, nii 2014 kui 2015 suvel, aga valmis ta lõpuks sai. Järgmisena võtsime töösse jõulukuuskede müügi ja tulu suunamise Raasiku valla paljulapselistele peredele. Kuused asuvad dendropargi Smaragd territooriumil, perenaine Monika Kannelmäe on meie klubi II asepresident sel hooajal. Arvestame kahes valla alevikus – Arukülas ja Raasikul – müüa sadakond kuuske ja müügitulu tuhatkonna euro eest teha meie suurperedele väärikad jõulupakid kuuse kõrvale.

Elektrilevi töötajad (I. regiooni juhi Taavo Randna poolt suunatud) käisid Raasiku vallas head tegemas. Taavo nägi Facebookis meie Raasiku raudteejaama maja-projekti fotosid ja see inspireeris teda sellist ettepanekut tegema. Avaldatud pildil Pikavere mõisakoolis töötanud talgulised maja ees punasel vaibal poseerimas, aga tööd tehti ka Arukülas waldorfkooli heaks ja Raasiku-Peningi vahelist matkarada puhastades. Kokku oli head tegemas ligi 30 inimest.

Lähenev jõuluaeg tõi kaasa kajastuse jõulukuuse-heategevusprojektiga. 9. detsembri 2015 Sõnumitooja: Raasiku Lions klubi müüb jõulukuu Raasiku Lions klubi korraldab 19. detsembril heategevusliku jõulukuuskede müügi. Kuused on kasvanud Raasiku vallas Rätla külas dendropargi Smaragd maadel, mille perenaine on klubi liige Monika Kannelmäe. Müügist saadava tulu eest saavad Raasiku valla 17 suurperet endale Lions klubilt jõulupaki. 50  kuuske pannakse müüki Raasikul Konsumi ees ja sama palju jõulupuid Aruküla rahvamaja taga.

16. detsembril 2015 ilmus meist juba pikem fotoga lugu pealkirjaga “Monika Kannelmäe Rätlast annetas üle 100 jõulukuuse”: Laupäeval, 12. detsembril vallutasid Raasiku Lions klubi kümmekond liiget Rätla küla Udara talu maad. Kirveste ja saagidega varustatud Lionsid lubas sinna Monika Kannelmäe, kes on samuti klubi liige ning dendropargi Smaragd perenaine. Lionsite paari tunni töö tulemusel raiuti maha üle saja erinevas mõõdus kuusepuu, mis lähevad Arukülas rahvamaja juures ja Raasikul Konsumi ees müüki laupäeval, 19. detsembril kell 10. Klubiliikmed on öelnud, et müük kestab,  kuni  kuuski  jätkub  ning  pooled puud on planeeritud müüa Arukülas, teised Raasikul. Saadud raha eest on klubil plaanis soetada Raasiku valla 17 suurperele jõulukingitused.
Monika Kannelmäe, kes täiendab ja hooldab oma isa 30 aastat tagasi rajatud parki, rääkis, et kuused kasvasid põllul, millel oli viimati vili 1994. aastal: „Pärast seda jäi põld hooldamata. Nüüd on mul plaanis teha põllud korda ja oleks olnud kahju ilusad kuused niisama maha võtta.”
Ta sõnas, et tegi ettepaneku Raasiku Lions klubile: „Mõtlesin, et võiks teha üheskoos ühe heateo. Kui saame panna mõned silmad särama, siis on kõik õnnelikud. Kuuski maha võtma tuli meid palju, seega saime paari tunniga hakkama ning loodame väga, et saame kõik müüdud. Kuused on ilusad ja igas mõõdus.” Raasiku Lions klubi president Aare Ets sõnas, et klubi haaras hea meelega tänuväärt ideest kinni: „Oli soov saada üle kahekümne aasta kasutusest väljas olnud maalapp taas haritavaks ning seal isetekkeliselt kasvanud kuuski tublisti vähemaks võtta. Klubi liige, tubli põlluharija Ivo Eenpalu lõi Monika Kannelmäega sealsamas käed, et maa saaks taas kasutuskõlblikuks.” Kuusemüüki reklaamib klubi ka Facebookis, kus on tehtud mõned ettetellimused. Klubi president märkis, et maharaiutud kuuski ta täpselt kokku ei lugenud, kuid esialgsed kogused jäävad paika: „Tasuks tulla ostma, sest meie kuuskede hinnad on soodsamad kui linnas.” 0,4- kuni 0,7meetrise kuuse saab 4 euroga, 0,7- kuni 1,5meetrise puu eest tuleb välja käia 8 eurot ning 1,5- kuni 2,5meetrine jõulupuu maksab 12 eurot. Aare Ets lausus, et pole täpselt teada, kui suur summa kuusemüügist koguneb, kuid kinnitas – kõik raha kulub suurperede jõulupakkidele. Kuidas ja millal suurpered pakid kätte saavad, pole klubi veel otsustanud.”

Kuuskede müük läks väga lobedalt, isegi liiga, sest mitmed, kes peale kella 11 kohale tulid (alustasime 10st järjekorraga), ei olnud valikuga rahul või jäid päris ilma. Osale klubiliikmetest jätkus tegevust veel mitmeks tunniks: läksime Konsumisse jõulupakkide komplekteerimiseks kraami ostma, komplekteerisime need 20 kingikotti hiljem VildiVillas ning sõidutasime need kella 15ks Aruküla rahvamaja parketisaali kuuse kõrvale. Kell 16 algas seal kontsert Raasiku valla suurperedele. Kontserdi alguses, pärast Garina sissejuhatust, tervitasin kõiki klubi poolt, rääkisin lühidalt sellest heategevusprojektist, soovisin meeleolukat kontserti ja palusin pärastpoole kenasti pakk endaga võtta. Kontserdi lõppedes oli seal veel üks õhupalli-tädi, kes lastele tegevust pakkus. Sel ajal sain üsna mitme suurpere-emaga rääkida, kõik olid väga rõõmsad ja positiivsed. Päris kõik 20 peret kohal ei olnud, puudunutele lubati kingipakk koju kätte toimetada.

Selle ettevõtmisega võiski 2015. aasta klubi toimetamiste mõttes lõppenuks lugeda. Et päris alguses lubasin ka tulevikuplaanidest rääkida, siis saagu see siinkohal teoks. Klubi järgmine projekt on Raasiku valla turvalisusepäeva korraldamine mai teises pooles, juuni algul. Kogu perele mõeldud turvalisusepäeval antakse vallaelanikele asjalikke nõuandeid turvalisuse, tuleohutuse, tervishoiu, liiklusturvalisuse, koduse vara kaitse, vältimatu abi ja muude turvalisusega seotud probleemide valdkonnas. Tutvustatakse ka turvalisuse tagamisega seotud riiklikke asutusi ja nende tegevuse eesmärke. Oleme kutsutavad reastanud ja lähema paari nädala jooksul saadame neile asjaomase kutse teele – kohe, kui toimumiskuupäev ja -koht selge. Täpsustamisel on veel see, et kas ja kui siis mille jaoks võiks sel üritusel korjanduse korraldada. Üks mõte on olnud helkurite soetamine kõikidele lastele Raasiku vallas, aga kõik head alternatiivsed ideed on väga teretulnud!

LC Raasiku organisatsiooni mõttes annan mina suvest presidendi-teatepulga üle tänasele I asepresidendile Peeter Aatonenile; I. asepresidendiks järgmisel hooajal roteerub tänane II asepresident Monika Kannelmäe. Kevadel tuleb valida siis uus II. asepresident ja paar ametimeest peale selle.

Lõpetuseks üleskutse ka: kui tunned, et tahaksid ka panustada ühistesse ettevõtmistesse heategevuslikel eesmärkidel, siis võta ühendust ja tule meie järgmisele klubiõhtule!

One thought on “Raasiku lionsklubi tegemistest

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s