Lätimaa trip suvi 2017

Juba mullu-suvise kolmeöise Lätimaa reisu järel oli selge, et lõunanaabrid saavad meid veel näha. Kevadtalvel sai tasapisi hakatud plaane tegema, mille juures oli abiks Läti amatlik turismisait http://www.latvia.travel/et Formaadina ja ajaraamina sai sihiks võetud, et Ventspilsis (kus mullu aega ilmselgelt väheks jäi) oleme tänavu 2 ööd, pluss 1 öö teel sinna ja teine siis pärast Ventspilsi tiiruga Eesti poole tagasiteel olles. Reisisime kahe autoga, kummaski 2 täiskasvanut + 2 last. Käesolev reisikiri on põhimõtteliselt varem valmis kirjutatud eeltööna kogutud ideedest sj alles jäid ka need, kuhu meie erinevatel põhjustel ei jõudnud.

PÄEV 1

Plaan oli 9st startida ja teha Eestis ainult üks peatus umbes poolel teel Eesti-Läti piirini, kuna oli soov külastada alpakafarmi Are vallas Niidu külas Pärnumaal. Eesti suurimas alpakafarmis on võimalik lähemalt tuttavaks saada Lõuna-Ameerika kameliidide alpakadega, Kameruni kääbus-kitsedega, Ouessanti minilammastega ja näha angoora küülikuid.

alpakad.jpg

Igati vahva paik, kuigi tee, mis farmi viib, on eriliselt jämeda kruusaga kaetud, lisaks veel tolmas nagu vana raip J Täiskasvanu 5 eurot, laps 3 eurot. Loe lisa http://alpakafarm.ee/

Lätti jõudnud, vormistasime kohe endale ühed Hessi eined, sest ega lõuna oli käes ja kõht nõudis oma. Enne Riiat oli meil 2 võimalikku peatuspaika: Münchauseni muuseum ja Saulkrasti jalgrataste muuseum. Otsustasime, et las jalgrattad seekord jäävad, vaatame Münchausenit. Kohale jõudes ründas meid aga kohe kohalik parkimiskontrolör, kes tahtis lahkesti 4 eurtsi kahe auto parkimiskohtade eest kasseerida. Kuna lastel niiehknii selle elupõletajast paruniga mingit pistmist pole, jätkasime teed Riia suunas. Olgu nende kahe muuseumi lühitutvustused siiski siinkohal toodud.

Münchauseni muuseum asub Vidzeme maalilises mererannas Duntes, poolel teel Eesti-Läti piirist Riiani, 8 km enne Saulkrastit. Münchauseni muuseum taaselustab legendi parun Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausenist. Dunte on eriline koht Lätis. Seal kohtub meri metsaga, talvel seotakse hobused kirikutornide külge ja ühe lasuga tabatakse kümme parti. Muuseumi esimesel korrusel saab näha Münchauseni kuulsuse saali, samas kui teisel korrusel on oma kodu leidnud nii praeguste kui ka endiste kuulsuste vahakujud. Väikesi rüblikuid ootab meelelahutus Baltimaade suurimal puitatraktsioonide laeval. Täiskasvanu 3,5 eurot, koolilaps 2,5 ja eelkooliealisele tasuta. Loe lisa www.minhauzens.lv

Saulkrasti jalgrattamuuseumis on Läti ainus vanade jalgrataste kollektsioon. Kollektsiooni loomist alustati 40aastat tagasi, see koosneb Lätis leitud tehniliselt huvitavamatest jalgratastest ja jutustab nende ajaloolisest arengust. Peale jalgrataste on kollektsioonis hulgaliselt muid asju, mis on seotud jalgratta kasutamise, rattaspordi, jalgrattaseltside ja jalgrataste tootmisega. Piletid 2,5 eurot, õpilased 1,5 eurot ja tasuta. Aadress Rīgas iela 44a, Saulkrasti http://www.velomuseum.lv/en_news.php

Riiga jõudnud, parkisime autod Stockmanni parklasse ja siirdusime vanalinna kaudu tiiruga kanali äärde paadisõiduvõimalusi täpsustama.

Riia vanalinn on Riia ajalooline ja geograafiline keskus Daugava paremal kaldal. Vanalinna iidset aurat saab nautida kitsastel tänavatel. Siin on unikaalsed elamukompleksid ja sakraalehitised – Riia Toomkirik, mille ehitamine algas 13. sajandil, gooti stiilis Püha Peetri kirik, Püha Jakobi katedraal, kus asub Rooma Katoliku Kiriku kardinali iste, Püha Jüri kirik, maaliline vanalinna sünagoog, mida kutsutakse Valge Kivi lossiks, Pühavaimu klooster, Danenšterni maja, elamukompleks Kolm Venda, Riia kindlus jne. Keskajal oli Riia võimas sadam ja kuulus Hansaliitu, mis ühendas Balti regiooni ja Põhja-Saksamaa kaupmehi. Hansa ajastut meenutab ajalooline Suur ja Väike Gild, samuti renoveeritud Mustpeade maja.

Paadisõit Daugaval ja kanalitel http://www.rigabycanal.lv/en#!route – siit on näha marsruut (pm ümber vanalinna), mille läbimine võtab ca 1 tund ja maksab 18 eurot täiskasvanu ja 9 eurot laps (7-16a). Boarding leiab aset Bastionimäe (Bastejkalns) kail, 100 meetrit Vabaduse Monumendist.

paat.jpg

Tea, kas seetõttu, et oli reede õhtupoolik, aga tellimussõite tundus palju olevat, ehk pidime meiegi tunnikese ootama, mille tegime parajaks lähedal asuvas kohvikus ja mänguväljakul. Teenuse pakkujaid on muidugi erinevaid, meie valik sai selline ja oli väga lahe.

daugaval.jpg

Sõit sõidetud, siirdusime Stockmanni parkimismajja autode järele. 2 eurot tund kesklinnas parkimise eest on tegelikult väga mõistlik hind. Linnast väljasõidul väisasime toidupoodi ja siirdusimegi oma esimesse majutuskohta Külalistemajas Irbēni (pm Riia lennujaama ja Jurmala vahel). Hind 2 tuba a neljale 164 eurot kokku, sisaldas hommikusööki.

PÄEV 2

Hommikul nii 10st lahkusime majutusest. Teel Ventspilsi, kus toimusid sel nädalavahetusel ka merepäevad, otsustasime vaadata ainult Kaive vana tamme, 10 m diameetriga, Baltikumi üht jämedamat. Asub Tukumsist veidi Ventspilsi poole, paremat kätt.

tamm.jpg

Õige pisut enne seda tamme on mingi udupeen roosiaed 300 roosipõõsaga. Kolmas võimalus on väisata eelnimetatud kahest veidi Ventspilsi poole ja vasakut kätt (Kandava) jäävat loodusparki http://visitkandava.lv/en/abava_valley, kus küll silmailu paistab palju olevat, aga ilmselt kulub ka aega palju. Ja siis veel Shokolaadimuuseum Pures, mis asub eelnimeta-tute vahel otse Ventspilsi trassi ääres www.purechocolate.lv Tamme otsides saime tundma ka kohalikke kruusateid. Teed on üldiselt Lätis märksa kehvemas konditsioonis kui Eestis, nii et kes siinsete üle nuriseda tahab, käigu lõunanaabrite juures ära. Ja kruusateid on ebaproportsionaalselt palju, võrreldes meiega.

kruusatee.jpg

Ja no mis värk neil sellega on, et kaherealisel teel sõidab tihtilugu 3 sõidukit kõrvuti?! Eriti Ikla-Riia vahelisel lõigul. Ajapikku harjus ära, aga võõristav oli pidevalt tahavaate peeglisse passida, et järjekordse ralliva kauboi eest jõuaks õigel ajal teeserva tõmbuda..

Aga Ventspilsi me igatahes jõudsime, sest mis see Tallinn-Tartu ots mustkattega teel ära ei ole. Eestikeelne turismiinfo http://www.visitventspils.com/ee „Heakorrastatud keskkonna ja mugava taristuga Ventspilsi võib kindlasti nimetada Läti kõige peresõbralikumaks linnaks.“

lehm.jpg

Et ilm oli vaheapeal pilve käinud ja ähvardas tibutamagi hakata, siis linna jõudes korraldasime kõigepealt eneste ja autode tankimise, seejärel sõitsime mereäärsesse kämpingusse http://www.camping.ventspils.lv, mis sai meile koduks järgmiseks kaheks ööks.

kämping.jpg

Selline boks 4 voodikoha, lihtsa kööginurga ja tualeti-dushiruumiga maksab seal kämpingus 66 eurot öö. Lisaks oli meil bronnitud telgikoht, aga et esimene öö oli vihmane, siis mahutasime endid kõik siiski siseruumidesse. Sisse möllitud, siirdusime linna peale.

Järgnevalt on kirjeldatud olulisemad kohad ja vaatamisväärsused Ventspilsis lastega peredele. Tegime need enamasti läbi ka, vastavalt kuidas ilm ja tuju ette ütles J

Jurmalas parks (Mereäärne park). Pargi territoorium piirneb Mereäärse Vabaõhumuuseumiga ja sinna on paigutatud ka Muuseumi ankrute kollektsioon. Pargis on rajatud lastele mänguväljakud, drenažöörid, puhke- ja piknikupaigad, samuti 240 m pikk “Džunglirada”, kujurite töödega, mis on valminud traditsionaalsetel rahvusvahelistel puukujurite sümpoosiumitel, Paplipuu kunst. Rajal on mitmed sillakesed, torn, 1,5 m kõrgusel asuv ripptee puult puule. Saab tutvuda ka jalgradade mitmesuguste kattematerialidega: dolomiidiplaadid, puusillutis, kiviklibustik, puukoorekate, mitmeid käbikatteid jne. Läbi pargi kulgeb ka Vabaõhumuuseumi kitsarööpalise raudtee aururongi Mazbanitis tee www.mazbanitis.ventspils.lv. Pileti hind ühele sõidule ühes suunas Mäeliinil: Perepilet (2 täiskasvanut+1-5 last): EUR 4,20. Pileti hind ühele sõidule Ringi liinil Perepilet (2 täiskasvanut + 1-5 last): EUR 2,80. 1954 asutatud muuseumi teritooriumile on paigaldatud etnograafiline väljapanek, mis tutvustab sajanditevanuseid traditsioone. Muuseumi kogudes on üle 20 000 eseme, mis jutustavad läti ja liivi põllumehe ja kaluri elust. Sise- ja välis-territooriumil (kogupindala 4,8 ha) on vaatamisväärt umbes 600 eksponaati. Praegu on see ainus kalandusele pühendatud vabaõhumuuseum Lätis, kalameeste eluhoonete, võrgumajade, suitsuahjude ja Užava vallast päritud tuuleveskiga. Mereäärses vabaõhumuuseumis on vaatamiseks merekalapüügi laevade ja Paltimaades suurim ankrute kollektsioon, üle 100 eksponaadiga, alates 17.sajandist meie ajani välja. Suurematest on rajatud Ankruterada. Perepilet (2 täiskasvanut+1-5 last) EUR 2,80. Päevapilet  kõikidesse muuseseumidesse: Perepilet (2 täiskasvanut+ 1-5 last) EUR 7,20

rong.jpg 

Rongiga saab sõita Mereäärsest pargist seikluspargi juurde. Ventspilsi Seiklustepark ronimine, kiikumine, keerutamine, liuglemine ja veeremine-need on vaid osa tegevusest Seikluspargis. “Kassirada” pakub jōuprooviks 5 eritasemelise raskusega ronimistrasse (roheline, sinine, punane, lilla ja must). Kõige väiksematele on kasutada spetsiaalne rada “Karupoeg”. Eriti teravaid elamusi pakub katapult (18-20m kōrgusel), Tarzani hüpe, ja mäest laskumine Hullu rotoriga, sõidud mäest alla mägiratastega, mäe laudadega.

seikluspark.jpg 

Lastele on ettenähtud: autokool, pamperautod, pamperlaevad, trampliinilaevaga liusõit, täispuhutav majake, kummihüppe batuut, rodeopull. On avatud paintpalli väljak ning frisbi- ja jalgpalliväljak. Seikluspark pakub teenusena ka komplekskülastuse ühele isikule. Nr.1 Lõbu ja rõõm, hind 7.00 EUR: Laste autokool; Pamperautod; pamperlaevad; liutee aurokaameratele; täispuhutav atraktsioon “Lõbus majake”; kummihüpete batuut. See pakkumine on 3.-12.aastastele lastele. Nr.2 Jõud ja osavus,hind 8.50 EUR: Pamperlaev; pamperauto; liutee kaameraga; trampliinilaev (1kord) Rodeohärg; katapult. Atraktsioonide komplekt on ettenähtud vanematele lastele ja täiskasvanuile. Kohvik. Autoparkla tasuta. Meie näitel läks selle kõige peale üle kolme tunni, sh lõunapausita J

tuubisõit.jpg

Kui on päris kehv ilm, et väljas midagi teha ei saa, siis Ventspilsi Veeatraktsioonide Park, kus pakutakse järgmisi meelelahutusvõimalusi: lastebassein vallatute kujudega – meremadu, veelind ja kärbseseen; bassein 4 horisontaalse massaažijoaga, veekaskaadi ja vastuvooluga; kunstlike lainetega bassein, kus on perioodiliselt vahelduv lainetus; liumägi Mägijõgi; 2  liurenni, mis on 53m ja 56m  pikad ning 6m kõrged; 2  SPA vanni; saun. Külastajatele on saadaval ka saunakompleks türgi – ja aurusauna,  2 sauna, soolatoa, külma basseini, 2 masaažiduši, maheda jää generaatori ja 5-kohalise vesimassaaživanniga.  2 täiskasvanut + 2 last maksis 20 eurot, ilma saunakompleksita.  Lauku  5, Ventspils, +371 636 23974, www.udensparks.lv

Lastelinnake (Lielais prospekts ja Vasarnīcu tänavate vahel ehk üsna meie lähedal) avati 2000. aastal ja sinna on ehitatud rohkem kui 40 mänguseadet lastele, alates väikelapsest kuni teismeliseni. Siin võib keerutada 1,5m suurust gloobust, maiustada lastekohvikus „Pipi” (Pepija), naeratada lillekompositsioonile „Piilupartide pere“. Suvel töötab Lastelinnakeses ka laste velokartide laenutus ja batuudid. Igal pühapäeval kell 12:00 toimuvad atraktiivsed muusikalised üritused lastele. Lastelinnakese ja pargi külastus on tasuta.

Lastepark „Fantaasia” töötab Pārventa (Ülejõe) linnaosas Talsu tänaval (sinna tuleb autoga sõita). Tema kirevad atraktsioonid  rõõmustavad Pārventa nooremat põlvkonda. Lastepargi lähedal asub Pārventa Metsarada 12 erineva raskuseastmega atraktsiooniga, mis on valmistatud köie- ja trossielementidest.  Igal pühapäeval kell 15:00 toimuvad atraktiivsed muusikalised üritused lastele. Lastepargi külastus on tasuta.

Kui õhk on soe, aga näiteks tugev tuul või merevesi külm, et rannas kehva olla vms, siis Mereäärne Veepark on armastatud puhkamiskoht linnas. Siin asuvad kolm erinevat basseini (suurim 25m x10m), kus veetemperatuuri hoitakse umbes 24°C  juures, ja kaks erinevate liumägedega torni  (kõrgusega 8 ja 10m) – standardne, perekonna, ”Turbo”, allasõiduks täispuhutavatel rõngastel ja teised. Väikeses basseinis rõõmustavad mudilasi atraktsioonid nagu Kaheksajalg, Paat, Konn,  liumägi, veekaskaad ja Seen. Külastajatele on saadaval mullivann, saun, arstiabi, inventari-laenutus, kohvik, riietusruumid, dušid ja WC.  Veepargi sissekäiku ehivad lilledest kalad  – lilleskulp-tuuride kompositsioon ”Allveemaailm”, veepargi lähedal skvääris aga võib näha veel mitut kivi-kujurite sümpoosiumi kunstitööd, mis on loodud just mereäärse linna jaoks, näiteks kujuri Pauls Jaunzemsi loodud Hiiglase – Mereröövli pea.

Ekskursioonilaev „Hercogs Jekabs“. Peatusest Ostas ja Tirgus tänava nurgal, 5–7 korda päevas sõidutab laevake turiste 45 min Venta jõel. See on ainulaadne võimalus vaadata Ventspilsi linna ja vabasadama industriaalset tegevust. Laeva sõiduplaan tööpäevadel: 10:00; 12:00; 14:00; 16:00; 18:00; 19:00. Laupäeval, pühapäeval, riigipühadel: 10:00; 11:30; 13:00; 14:30; 16:00; 17:30; 19:00. Eeltellimine on võimalik telefonil + 371 26353344.

Turismitrükistes soovitatakse kindlasti tutvuda ka: Ventspilsi purskkaevud, lilleskulptuurid, min 20 tehislehma linna vahel. Ventspilsi loovuskeskus koos planetaariumi ja observatooriumiga (www.jaunradesnams.lv). Staldzene kaluriküla ja Ventspilsi Hirvepark, jäävad veidi Ventspilsist üles, mere ääres.

Sellised olid kolm esimest päeva Lätis. Viimasest kahest tuleb eraldi lugu vähema teksti ja rohkemate fotodega J

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s