Lätimaa-reisi II osa

PÄEV 4 

Kavatsus oli keskpäevaks kämpingust lahkuda Kuldiga poole, et aga sirav päike lubas lõpuks ka rannamõnusid nautida (esimesel Ventspilsi saabumise päeval oli suisa vihmane, teine oli pilvine kuid vihmata, piilus ka päikest), siis siirdusime üksmeelselt randa. Õieti olime selles programmimuudatuses juba eelneval õhtul kokku leppinud, et seekord siis nii. Tuul oli tegelikult üsna vali ja vesi vilu – tuule eest saime varju luidete vahele varjudes, aga merevee jahedus kõiki siiski vette meelitada ei suutnud. Igatahes muhelesime seal hea mitu tundi ja lahkusime Ventspilsist alles hilisel pärastlõunal.

Sõitsime Kuldigasse, mis on umbes 65 km. Ilus linnake, eelmisest aastast tuttav. Väike jalutuskäik linnas, sõime ja kuulasime ühe kohaliku taadi memuaare. Tõeline Eesti patrioot teine 🙂 Käidud sai ka üle uhke silla sinilipurannas jõekaldal.

Soovi korral võime Ventspilsist välja sõita ca 15 km paralleelset teed pidi, millega näeb ära Piltene, mis on Lätimaa väiksemaid linnu, puitarhitektuuri ja munakivisillutistega. Enne Kuldigat asuvad Riezupe liivakivikoopad, Baltikumi ühed pikimad, sissepääs ainult giidiga www.smilsualas.lv

Kuldigast lahkusime Saldusesse (+ ca 65 km). Saldus on Läti magusapealinn, ja üks nende hitte on nn magusatuurid: http://turisms.saldus.lv/en/see–do/sweets-tour11/  Meie neist ajapuudusel aga paraku osa ei saanud. Õnneks on kohalik jäätisevalik mitmekesine ja maitsev, nii et ega magusapuudust ei olnud.

Veel üks vahva paik jäi ajapuudusel külastamata: Tērvete Nature Park http://www.mammadaba.lv/en/ is the best and most suitable destination for families with children that include the Fairytale Forest, the Playground, and the Gnome Forest. There is also the unique pine forest in it with nearly 300 years old majestic trees. The Fairytale Forest, the Playground and the Dwarfs’ Forest enjoy the biggest popularity. Tours of these thematic areas take at least three hours. Perepilet 11 eurot. Tērvete Wooden View Tower – 1.00 EUR Fairytale Train – 1.50 EUR (from playground to TIC). Kohvik on seal ka. Tervete Vineyard

Kui reisi teisest päevast alates viibisime Kurzemes ehk Kuramaal, siis nüüd Zemgales kuni viienda ehk viimase päeva lõunani.

Õhtul ca poole üheksaks jõudsime Rundale Hotelli, mis on väike armas külalistemaja õkva Rundale lossi lähistel. Seal oli juhtumisi peatumas mitu Eesti perekonda, üks neist autoga tagasiteel Horvaatiast. Üldiselt kõik majutused leidsime Lätis 20 eurot / in / öö, mis heal juhul sisaldab ka hommikusööki.

PÄEV 5

Hommikul olime valmis Rundale palee ja roosiaiaga tutvumiseks http://rundale.net/en/

Perele piletid aed + palee 20 eurot. Kui palees pilti tahad teha, siis + 2eurot. Meil läks kõige selle ilu peale tubli 3 tundi, nii et saime sealt alles poole kahe paiku liikuma, kõhud juba kergelt tühjad.

Paarkümmend kilomeetrit Rundalest (läbi Bauska) asub 700 küülikuga Küülikute linnak, kus lisaks küülikutele erinevaid sulelisi ja kalkuneid, kitsi ja isegi üks ondatra. Perepilet 5 eurot. http://trusupilsetina.lv/ Täitsa vahva paik, tund ajakulu ja laste elevus garanteeritud.

 

Kes võtab kursi kirdesse, siis võib külastada näiteks Skriverit, Kokneset jne. Skriveris on lehmakommide valmistamise töökoda www.skriverusaldumi.lv ja kodujäätiste valmistamine www.majassaldejums.lv Skriveri Arboretum Park www.skriveri.lv  Veel soovitusi: http://www.skriverugotina.lv/                       http://www.lejasbiteni.lv/mini-zoodarzs/ http://liktendarzs.lv/lv/iesp%C4%93jas/ekskursijas 12 km edasi asub Koknese. Seal on selline tore koht: Koknese Park and place where Perse Waterfall was  formerly located www.koknese.lv Hirveaed ja safaripark Zemitāni Koknese piirkonna Irši valla talu Zemitāni tegeleb maailmatasemel trofeehirvekasvandusega. Praegu jalutab umbes 300 hektaril rohkem kui 1200 puna- ja kabehirve ning teisi metsloomi (muflonid, piisonid, metssead). http://www.zemitani.lv/ ja e-post zemitani@gmail.com. Külastamine ainult ettetellimisel. Hinda ega ajakulu ei oska kirjeldada, tuleks päring teha või helistada.

21 km safaripargist asub Gaiziņkalns ja selle ümbrus. Gaiziņkalns on kõrgeim maapinnapunkt Lätis. See ulatub 311,5 meetri kõrgusele üle merepinna. Rada on umbes 2 kilomeetrit pikk. See on märgistatud kruusatee, mille järsematesse kohtadesse on ehitatud trepid. info@gaizinkalns.lv; www.gaizinkalns.lv Kuna inglise keeles kodulehel midagi ei ole, siis täpsemalt sotti ei saa. Meie sõitsime autodega poolele maale, et jalavaeva vähendada.

Reisu lõpakord kujunes selliselt, et Madonast söögipoolist, siis Cesvaine loss ja ostetu konsumeerimine Cesvaine raamatukogu ees pargipingil (sest söögikohta ei õnnestunud leida, küsisime ka kohalikelt). Ning viimased verstapostid olid mõeldud Gulbene ja Aluksne, ent kui juba Gulbenesse jõudmine oli mastaapsete teetööde tõttu vaevaline, siis Aluksne suunas enam ei jätkanudki, vaid võtsime kursi kodu poole (Gulbene-Viimsi 400 km).

 

Oli mõnus reis, viis päeva / 4 ööd on täitsa paras. 1460 km tuli kokku ja eriti viimane päev oma 650ga oli päris väsitav juba. Läti õlle- ja jäätisevalik on suurepärased; hinnatase sama; teede olukord keskmiselt kehvapoolne ja kergliiklusteede vähesus kahetsusväärne.

Loodetavasti on kellelgi sellest kirjapandust ka praktilist kasu 🙂

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s